CTP Boru

Bağlantı Elemanları

 

 

Manşon Üretimi

Cam takviyeli plastik borular, basınçlı ve basınçsız hatlarda, kesin sızdırmazlık sağlayan manşonlu bağlantı sistemi ile eklenmektedir. Manşon boruları, standart CTP borlar ile aynı hammaddeler ve proses tekniği kullanılarak üretilmektedir. CTP borudan üretilen bağlantı manşonları, manşon üretim makinesinde işlenerek, EPDM lastik conta ve stoperlerin toleranslarına uygun yuvalar açılmaktadır. Akbor EPDM contaları özel profil yapısı ile çift taraflı sızdırmazlık sağlamaktadır. Sızdırmazlığı temin eden contalar elastomerik malzemeden üretilmektedir. Contaların bu özelliğinden yararlanarak, manşonlar belirli açısal sapmalara müsaade etmekte ve esnek bir bağlantı sistemi oluşturmaktadır.

Esnek bağlantı manşonları kullanımı ile bazı açılarda dirsek kullanımına gerek kalmamakta ve tasarruf sağlanmaktadır. AKBOR manşonlarının bu özelliği zemin oturmalarında ve deprem gibi toprak hareketlerinde oluşan streslerin doğrudan boruya yansımasını önlemekte ve boru hattının her ortamda uzun süre servis hizmeti vermesini sağlamaktadır.

 

Manşonlu bağlantı sistemi ile kötü hava şartlarında (yağmurlu, rüzgarlı v.b...) dahi hızlı, kolay ve güvenli bağlantı yapılabilmektedir. Bağlantı kesimleri montaj öncesinde ve sonrasında ilave herhangi bir işlem gerektirmemektedir


 

 


Fittings ve Özel Parçalar Üretimi

AKBOR, projelerin ihtiyacına uygun T parçası, dirsek, redüksiyon ve flanş gibi her tür özel parçayı yine CTP borudan imal etmektedir.

 

AKBOR ürettiği boruları kullanarak, amaca uygun tasarlanmiş fittings parçalarını da müşterilerinin hizmetine sunmaktadır.

 

Fittings hazırlanması aşamasında, daha önce üretilen borular istenilen açı ve şekillerde kesilerek elyatırması metod ile birbirlerine bağlanır.

 

Elyatırması işlemi, genişlikleri ve kat adetleri önceden hesap edilmiş camelyaf keçe ve camelyaf dokuma-örgü malzemelerinin polyester reçine yardımıyla parçaları birbirine bağlaması ile gerçekleşir.

 

AKBOR borularının bir diğer avantajı da, çok geniş bir yelpaze içinde standart olduğu kadar, standart olmayan bağlantı elemanlarının imalatına da olanak vermesidir. Boru üzerine rib yapılması, deniz altına montajlarda kolaylık sağlayan lug gibi uygulamalar mimkündür. Ayrıca bağlantı elemanları şantiyede de imal edilerek, taşıma, montaj yerinin uygun olmaması gibi özel sorunlar giderilebilmektedir.