CTP Boru

CTP Boru Hakkında

Sürekli Elyaf Sarma Üretim Prosesi

Ürün kalitesini sürekli yüksek seviyede tutmak için gerekli üretim yöntemlerinin hassasiyetle kontrolü esastır. Sürekli camelyaf sarma metodu ile üretilen CTP boruları günümüzde en geçerli ve gelişmiş teknolojiyi temsil etmektedir.

 

Üretimde kullanılan ana makina silindir şeklinde bir mandrel oluşturan kirişlerin taşıdığı sürekli bir çelik banttan oluşur. Proğramlanabilir Lojik Kontrol Sistemi (PLC) ve bilgisayar (PC) denetiminde mandrelin hareketiyle dolgu maddesi kum, cam elyaf, reçine ve camelyaf 'tan mamül yüzey bantları hassas miktarlarda ölçülerek tatbik edilir. PLC-PC modülleri önceden programlanan tarifler doğrultusunda entegre proses kontrolu sağlar. Programa çap, rijitlik ve basınç sınıfı gibi temel bilgiler girilir. PC tüm makine set değerlerini hesaplar. Proses parametleri ve boru kalınlığı sürekli takip ve kayıt altına alınarak raporlar düzenlenir. Bu proses semi otomatik olarak kontrol edilir.

 

Laminat kürlenmesi ısıya bağlı olarak gelişir. Laminatın ısıtıcı elamanlarla doğrudan ısınması sağlanır. Kür bölgesinde laminat sıçaklığı değişik noktada ölçülür. Sıcaklık dağılımı PC monitöründen grafik olarak izlenir.

 

Reçine çıkışı iki farklı hattan sağlanır, yüksek korozif uygulamalarda borunun iç katına özel reçine, gövdesine ve dış kısmına ise normal reçine tatbik edilebilmektedir.


 

 

Eksenel ve radial hareketi olan boruya uyumlu kesme ünitesi, cam takviyeli borunun düzgün ve dik kesilmesini sağlar. Kontrol sistemine boru boyunun girilmesiyle kesme operasyonu otomatik olarak gerçekleşir. Kesilen borular özel olarak tasarlanmış kaldırma sephalarına gelmekte, daha sonra pah kırma ve kalibrasyon bölümüne oradan da hidrostatik test bölümüne geçmektedir.

 


CTP borularin üstün özellikleri

AKBOR CTP Boru ve Bağlantı Elemanları en ileri teknoloji olan sürekli elyaf sarma metodu ile üretilmektedir. Diğer borulara karşı üstün özelliklere sahip olan AKBOR CTP boruları uzun ömürlüdür. (50 yıl)

 

AKBOR CTP Boru ve Bağlantı Elemanları;

Korozyona karşı dayanıklı ve boyamaya ihtiyaç duymaz.
Sağlam ve dayanıklıdır.
Hidrolik açıdan mükemmel özelliklere sahiptir.
EPDM contalı manşon bağlantılarıyla mükemmel sızdırmazlık sağlar.
Montajı hızlı ve son derece kolaydır.
İşletme ve bakım giderleri çok düşüktür.
Projeye uygun olarak istenilen boylarda üretilebilir.
Sağlıklı ve çevre dostudur.
Boru sektüründe sahip olduğumuz boru mühendislik sistemi ve deneyimle boru projelerinde tasarımdan uygulamaya kadar müşterilerimizin yanındayız.


Dünya Standartlarina Uygunluğu

ASTM, AWWA standartlarına göre tasarlanan CTP boruları, ISO, EN ve TSE Standartlarının bütün şartlarını güvenle karşılar.


AKBOR Ürün Yelpazesi

AKBOR tesislerinde üretilen CTP Boru ve Bağlantı Elemanları projelere uyum sağlayabilecek geniş bir ürün seçeneği sunmaktadır.

 

Boylar   0,3m to 15m
Boru Çapları (DN)   300mm - 4200mm
Basıç Sınıfları (PN)   1 - 40 bar
Rijitlik Sınıfları (SN)   2500N/m2 - 5000N/m2 - 10000N/m2
değerlerinde CTP Boru ve Bağlantı parçaları üretilmektedir.